Polska literatura może poszczycić się dwoma nazwiskami autorów, którzy należą do kanonu literatury fantasy obok J. R. R. Tolkiena czy R. R. Martina. To Stanisław Lem i Andrzej Sapkowski.
Stanisław Lem
Krytycy literaccy nie są zgodni, czy twórczość Lema to science – fiction czy fantasy. Jego książki łączą w sobie bowiem oba te gatunki. Przygodę z tą twórczością najlepiej zacząć od początku, czyli od „Bajek robotów”, będących połączeniem fantastyki baśniowej z naukową. Możemy tu przeczytać o elektrycerzach czy maszynie różnicowej walczącej ze smokiem. Pozycja ta dedykowana była dla dzieci, jednak równie zachwyceni nią będą dorośli czytelnicy. Tymczasem „Dzienniki gwiazdowe” to opowiadania o przygodach Ijona Tichego, kultowego lemowskiego bohatera. Przemierza on bardzo dziwne światy i jest uczestnikiem groteskowych wydarzeń, zupełnie nieprawdopodobnych. „Dzienniki” to lektura dla bardziej wprawnego czytelnika. Stanowią one przejaw niezwykłego geniuszu autora, który pod pretekstem międzyplanetarnych podróży snuje filozoficzne rozważania o życiu. Dorobek pisarza jest ogromy, Każda książka napisana jest z dbałością o język, co sprawia, że lektura jest prawdziwą przyjemnością.
Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski to gorące nazwisko w świecie fantasy od wielu lat. Sławę przyniósł mu cykl książek o Wiedźminie. Każdą z nich cechuje wszystko to, co definiuje fantasy: magiczne stworzenia i przedmioty, czarodzieje i wróżki, walka dobra ze złem, równoległe światy i niezwykle piękne opisy. Do tego akcja toczy się wartko, a fabuła jest przy tym bardzo rozbudowana. Każda z książek zyskała status bestsellera, a na ich podstawie nakręcono seriale telewizyjne. Na motywach powieści powstała również jedna z najlepszych gier komputerowych tego gatunku.