Literatura fantasy to jeden z gatunków literackich, który powinniśmy polecać i czytać dzieciom. Przejawia za tym wiele argumentów. Wybraliśmy najważniejsze z nich.

Motywacja do czytania

O tym, że czytanie książek jest ważne, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Niestety poziom czytelnictwa wciąż spada. Dlatego istotne jest, by do książki przyzwyczajać już najmłodsze dzieci. Literatura fantasy świetnie się do tego nadaje. Magiczny świat jest bardzo interesujący i kolorowy, a nieustające przygody bohaterów sprawiają, że lektura nie jest nudna i młodsi czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejne przygody swoich ulubionych bohaterów.

Rozwój wyobraźni

Gatunek fantasy, jak żaden chyba inny, rozwija fantazję (nie tylko dzieci). Wejście w inną rzeczywistość powoduje zmianę przyzwyczajeń i perspektywy. Dodatkowo w tych książkach toczy się walka dobra ze złem, a to pierwsze najczęściej wygrywa. Przygody bohaterów pokazują, że warto być dobrym, troszczyć się o innych i żyć w zgodzie z przyrodą.

Przede wszystkim jednak, historie opowiedziane w książkach są magiczne, wartkie i interesujące. Na każdej karcie czai się kolejne magiczne stworzenie, czapka niewidka czy latający dywan. Warto czytać razem z dziećmi i zachęcać je do refleksji. Pokazywać, że magię każdy z nas ma w swoim sercu, trzeba tylko po nią sięgnąć.