Gatunek fantasy cechuje się niesamowitymi możliwościami wszelkiej natury przedmiotów. Dotyczy to także elementów garderoby fantastycznych bohaterów. Jakie możliwości ma fantastyczna odzież i jak producenci odzieży wykorzystują popularność gatunku? Zapraszamy do lektury.

[IMAGE=dwUZtFcI2gyC.jpg]

Fantastyczna odzież

[IMAGE=df8qzadTgAmj.jpg]

Najbardziej znaną częścią fantastycznej garderoby jest niewątpliwie czapka. Założona na głowę powoduje, że osoba ją nosząca staje się niewidzialna dla reszty świata. Czapka niewidka po raz pierwszy pojawia się już w mitologii japońskiej. Noszą ją również liczne postacie bajek dla dzieci. Współcześnie wykorzystana w Grze o tron. Szczególną czapką jest Tiara Przydziału – czapka, która we wszystkich częściach o przygodach Harrego Pottera przydzielała uczniów do konkretnego domu na początku każdego roku szkolnego.

Poza czapką moc stawania się niewidzialnym mają również inne części garderoby. W cyklu Harry Potter była to peleryna. Peleryny niewidki nasączone były różnorodnymi zaklęciami, które jednak z czasem przestawały działać. Jedynym okryciem, które nie traciło swoich cennych właściwości był płaszcz Ignotusa Peverella.

Buty są szczególnym elementem w gatunku fantasy. Ich motyw znany jest i wykorzystywany na wiele sposobów od dawna. Wszyscy znają siedmiomilowe buty, które Paluszek kradnie olbrzymowi. Dzięki nim udaje mu się uciec. Fantastyczne buty pojawiają się również w Magicznych Dowcipach Weasleyów. Te żółte adidasy z przyssawkami umieszczonymi na całej podeszwie pozwalały wspinać się bez zabezpieczenia po ścianach, a nawet chodzić po sufitach.

Fantastyczne inspiracje we współczesnej modzie

Każdy z nas chciałby zaznać w swoim życiu nieco magii i zapomnieć na chwilę o rzeczywistości. To sprawia, że gatunek fantasy ma bardzo wielu zagorzałych fanów. Tę popularność chętnie wykorzystuje wiele branż, które w swoich produktach umieszczają nawiązania do motywów fantasy.

Przykładem stosowania tego rodzaju odniesień jest niewątpliwie branża modowa. Dzięki niej każdy fan określonego tytułu może ubierać się niemal jak ulubiony fantastyczny bohater, ale nie tylko. Motywy fantastyczne zostały genialnie wykorzystane przez markę adidas. Stworzyła ona kolekcję, w której unikalne buty adidas są inspirowane Grą o tron. Kolekcja podzielona jest kolorystyczne według barw przypisanych w filmie poszczególnym rodom. I tak białe adidasy symbolizują Nocną Straż, czerwono-złote Lannisterów, szare ród Starków, a niektóre nawiązują do smoków dzięki ognistemu wzorowi na czubku. Dodatkowo każdemu z rodów przypisano na metce wszytej w zapiętku określone hasło, na przykład Hear me roar w kolekcji smoczej czy Night’s Watch dla Nocnej Straży.

Motywy fantastyczne są szczególnie szeroko wykorzystywane na odzieży dla dzieci. W tym przypadku podobizny fantastycznych bohaterów czy związane z nimi przedmioty są umieszczane dosłownie wszędzie – od butów po czapki. Moda dla dorosłych jest nieco bardziej wysmakowana i rządzi się innymi prawami. Tutaj nawiązania są subtelniejsze, mniej krzykliwe, wyszukane.

Tytuły dotyczące zarówno książek, jak i filmów fantasy, są wykorzystywane przez producentów odzieży. Warto również wspomnieć, że największe wytwórnie łączą z markami odzieżowymi umowy, na mocy których produkcja markowej odzieży z motywami fantasy trafia na półki sklepowe wraz z premierą kinową.