Fantasy to jeden z najbardziej popularnych gatunków gier komputerowych. Łączy w sobie elementy literackie i filmowe, ale daje coś znacznie więcej – możliwość wcielenia się w pożądanego bohatera. Dzięki temu każdy może strzelać z łuku magicznymi strzałami, pić nektar siły, latać na smoku. Wybraliśmy najciekawsze gry fantasy dostępne na rynku.

„Wiedźmin”

To cykl gier oparty na cyklu książek o tym samym tytule autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, polskiego pisarza fantasy. Każde kolejne wydanie spotyka się z rewelacyjnymi ocenami użytkowników, jak i znawców tematu. Gry, osnute na przygodach Geralta ukierunkowane są na realizację określonych misji. Bohater posiada oczywiście magiczne zdolności, lecz dysponują nimi również jego wrogowie. Gra jest interesująca z kilku powodów. Po pierwsze dosyć sprawnie odwzorowuje literackie przygody głównego bohatera. Po drugie wydana jest z ogromnym rozmachem i dbałością o szczegóły. Geralt musi przejść wiele kolejnych misji i dokonać w ich trakcie słusznych wyborów, by dopiero na końcu dowiedzieć się z jakim rodzajem zła walczył.

Jako ciekawostkę dodajmy, że każda z części gier, podobnie jak książki, okazywała się coraz większym bestsellerem. Stała się również jednym z powodów do nakręcenia serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Serial jest także zachwycający.

„Grim Down”

To specyficzna gra z gatunku fantasy. Jej specyfika przejawia się w mrocznym otoczeniu i tak wielu wrogach, że główny bohater może zginać niemal w każdej chwili. Jej akcja toczy się w alternatywnym uniwersum, gdzie na równi z magią występuje broń palna. Niewątpliwą zaletą tej gry jest wartka akcja i rozległy plan, który został jednak świetnie przygotowany. Miejsc na mapie jest bardzo dużo, a w każdym z nich można znaleźć coś magicznego. Z tego powodu część graczy jest zawiedziona, gdyż stosunkowa szybka realizacja misji powoduje pozostawienie nieodkrytych miejsc. Zobaczenie ich wszystkich wymaga poświęcenia znacznie większej ilości czasu. Gra została wydana w 2016 r., a mimo to wciąż jest wymienia jako jedna z najlepszych gier fantasy, z gatunku hack’n’slash.

„The Elder Scrolls”

Gra równie kultowa jak „Wiedźmin”. Ukazuje się w serii począwszy od 1994 r. Każda kolejna część bije rekordy sprzedaży i jest lepsza od poprzedniej. Seria powiązana jest z książka „Miasto w przestworzach” i „Lord of Souls” (nietłumaczona na język polski), obie autorstwa Gregory’ego Keyesa. W grze aż roi się od magicznych postaci i przedmiotów. Nie brakuje tutaj smoków, różdżek i czarów. Bohater może rzucać zaklęcia dzięki posiadanym zwojom, na których są one zapisane, a które odkrywa w trakcie swojej wędrówki. W skrzyniach i pieczarach ukryte są cenne klejnoty, które można wymieniać na magiczne atrybuty. Także tu toczy się walka dobra ze złem, którego niszczycielska siła zagraża światu.

Wiele gier fantasy jest opartych na utworach literackich. Ich producenci czerpią zeń garściami. Przykładem może być gra „Wiedźmin” oparta na cyklu literackim o tym samym tytule. Zarówno książka, jak gra i serial okazały się wielkimi hitami kasowymi.