Sztuki plastyczne to kolejna dziedzina kultury, która czerpie z bogactwa fantasy. Nurt ten ma swoich twórców i odbiorców w plakacie, ilustracji książkowej a nawet w malarstwie. Na co warto zwrócić uwagę?

Malarstwo

Malarstwo w nurcie fantasy nie przedstawia raczej motywu wędrówki i walki dobra ze złem. Koncertuje się raczej na ukazaniu nieprawdopodobnych sytuacji, przedmiotów, czy zdarzeń. Przykładem takiego malarstwa są prace Jarosława Jaśnikowskiego przedstawiające magiczną scenerię, bajkowe statki pływające po niebie, czy zadumane elfy w towarzystwie smoków.

Okładki i ilustracje książek

Okładki i ilustracje do książek fantasy stały się odrębną kategorią sztuk wizualnych. Cechuje je nawiązanie do treści, co oznacza, że przedstawiają różnego rodzaju magiczne postaci i sytuacje. Jednym z czołowych twórców i prekursorem nurtu był Frank Frazetta. Jego prace zdobią okładki i wnętrza wielu książek wydawanych do roku 2000. Był i jest niekwestionowanym mistrzem w tej dziedzinie.

Plakaty

Plakaty ścienne w stylu fantasy są dostępne we wszystkich sklepach z grafiką. Wykorzystywane są w dekoracji wnętrz loftowych, jako przeciwwaga do ich technicznego i surowego klimatu. Doskonale sprawdzają się także w pokojach dziecięcych, czy eleganckich wnętrzach restauracji, kino, teatru.

Jak przedstawiono powyżej, fantasy to nie tylko literatura i film. Magia jest obecna wszędzie.