Społeczność fantasy potrafi się bawić, jak żadna inna. Tęsknotę za magią można nieco ukoić dzięki licznym wydarzeniom jej poświęconym. Żaden inny gatunek w szeroko rozumianej kulturze nie jest tematem przewodnim tylu konwentów, co właśnie ten. Poniżej znajduje się lista najważniejszych, corocznych wydarzeń poświęconych tej tematyce.

Dni Fantastyki

Dni Fantastyki, odbywające się we Wrocławiu to najstarsza tego rodzaju impreza w stolicy Dolnego Śląska. Pierwszy konwent miał miejsce w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się corocznie. Program spotkania ułożony jet według kryterium poszczególnych dziedzin fantasy i jest jednym z najbardziej obszernych, ponieważ uwzględnia również ilustracje. Najważniejsze wydarzenia skupiają się wokół: literatury, filmów i seriali, gier i multimediów, ilustracji i komiksów, strefy „Gry o tron”, strefy „Gwiezdnych wojen”.

W trakcie wydarzeń spotkać można nie tylko fanów w strojach swoich ulubionych bohaterów, lecz także twórców i producentów z tej branży.

W trakcie spotkania nie brakuje również konkursów dla twórców dopiero stawiających pierwsze kroki w fantasy. Główną nagrodą jest statuetka Kryształowego Smoka. Festiwal odbywa się w lipcu.

Pyrkon – Fantastyczne Miejsce Spotkań

Podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich realizowane jest największe wydarzenie fantasy w Polsce. Pyrkon – Fantastyczne Miejsce Spotkań twórców, producentów i fanów. Impreza odbywa się już dwadzieścia lat i odwiedza ją corocznie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób. Przyciąga nie tylko fanów, ale także odwiedzających, którzy przez chwilę chcą się zatopić w świecie fantastycznych bohaterów. Ich strój to element niemal obowiązkowy dla każdego prawdziwego fana. To także jedna z największych imprez tego rodzaju w Europie. Program obejmuje wiele ciekawych wydarzeń i jest pogrupowany w kategorie. Jedna z nich, ciesząca się największym zainteresowaniem uczestników to Fantasium Ludicrum czyli spotkania z twórcami fantasy. Gośćmi są największe nazwiska literackie, malarskie oraz z dziedziny gier komputerowych. Wszystkie odbywają się w magicznych, kolorowych aranżacjach przestrzeni. Druga interesująca dziedzina spotkań to Fantasium Creatium czyli miejsce wystaw. W tej galerii magia łączy się ze sztuką w zaskakująca całość. Co interesujące w Galerii można zobaczyć dzieła twórców fantasy, lecz również przez wydarzeniem zgłosić swoją własną wystawę. Jeśli prezentuje odpowiedni poziom, być może obejrzą ja goście Pyrkonu. Natomiast Fantasium Suburbium to miejsce na największej hali wystawowej, w którym można osobiście poznać inne światy: przysiąść się do stołu wikingów, czy porozmawiać z treserem smoków.

Konwenty fantasy są tak niesamowite, jak cały ten gatunek. Przekraczając próg głównej hali wydarzenia nagle znajdujemy się w innym świecie. Nie ma w nim miejsca na nudę, szarość czy zły humor. Wszystko jest nowe i ciekawe. W powietrzu unosi się mgła, migają gwiazdy. Kto jeszcze nie był, powinien chociaż raz zobaczyć – fantasy go wciągnie.