Gatunek fantasy ma swoich zgorzałych miłośników. Ich liczba dodatkowo zwiększyła się dzięki ostatnim ekranizacjom powieści fantasy, wśród których wymienić można „Władcę pierścieni” czy „Grę o tron”. Co takiego jest w gatunku fantasy, że wciąż zyskuje na popularności?

Niesamowite przygody

Bez względu na to, czy pogrążamy się w lekturze, czy oglądamy film, z pewnością będziemy mieli do czynienia z wielką przygodą. Wędrówka bohatera prowadzona jest przez niesamowite miejsca, pełne oryginalnych i baśniowych stworzeń, dziwnych przedmiotów, magicznych zaklęć. Każdy kolejny etap podróży przynosi coś nowego. Najczęściej element, z którym nie spotkaliśmy się nigdzie wcześniej.

Nieograniczone możliwości

Bohaterowie w magicznym czy alternatywnym świecie mają często nieograniczone możliwości. Sprzyjają im magiczne zdolności i umiejętności. Niewiele jest przeszkód, których nie da się pokonać. Przy tym wszystkim nie działają prawa fizyki i rozsądku. Tak, jakby autorzy dysponowali nieograniczoną wyobraźnią. Dzięki temu fantastyczna rzeczywistość jest ekscytująca i wciągająca bez reszty.

Magia

Magia jest tym, czego brakuje nam w szarej codzienności. Gatunek fantasy doskonale tę lukę wypełnia. Magia pomaga oderwać się od przyziemnych spraw i zanurzyć się w kolorowym, bajkowym świecie. Któż nie chciałby mieć małego smoka czy magicznej różdżki, którą rzucałby czary? A może miotłę, na której latając można grać w piłkę? Magia zmienia perspektywę i pozwala zanurzyć się chociaż na chwilę w marzenia.

Brak monotonii

Monotonia to coś, czego z pewnością nie doświadczają bohaterowie fantasy. Ich życie wypełnione jest realizowaniem zadań zmierzających do zwycięstwa nad złem. Wciąż nowe przygody i wyzwania sprawiają, że bez względu na to czy czytamy książkę, czy oglądamy film, w napięciu oczekujemy na kolejne wydarzenia. Tu nic dwa razy się nie zdarza, a wiele sytuacji opisywanych jest z epickim rozmachem. Dynamizm to kolejna cecha akcji, która w fantasy toczy się wyjątkowo wartko.

Nieustające zwycięstwo dobra

Dobro w fantasy zwycięża niemal zawsze. To optymistyczna myśl, która często zostaje na dłużej z czytelnikiem, czy widzem. Każdy odnosi ją do własnych problemów, czy wizji przyszłości świata. Przy okazji walki w słusznej sprawie główna postać zazwyczaj przechodzi wewnętrzna przemianę, niczym romantyczny bohater poprzez dokonywanie właściwych wyborów.

Fantasy to wyjątkowy gatunek w kulturze, który nierozerwanie związany jest z bliskimi każdemu człowiekowi refleksjami i emocjami. Z reguły utwór (lub ich cykl) kończy optymistyczne przesłanie i szczęśliwe zakończenie. W tle, w powietrzu czuć miłość, oddanie i przyjaźń, które stają się nadrzędnymi wartościami bohaterów. To jest magiczne.